Ceny metali ziem rzadkich rosną Kolejny czynnik podwyżek elektroniki

March 2, 2022 12:39 pm Published by

Amerykańscy odbiorcy kupili 56,9 proc., a japońscy 16,8 proc. Skupowanie metali szlachetnych ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Po pierwsze złoża metali szlachetnych są nieodnawialne, a ich zasoby bardzo szybko się kurczą. Po trzecie sprzedawanie złomu metali szlachetnych przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci na składowiskach.

Podobnie jest w przypadku technologii związanymi z OZE. Metale ziem rzadkich, określane również pierwiastkami ziem rzadkich, to grupa 17 pierwiastków chemicznych, które mają podobne właściwości. Wśród nich można wymienić dysproz (Dy) oraz neodym (Nd), które służą do tworzenia silnych magnesów oraz laserów. W tej grupie można wskazać również prazeodym (Pr), który znajduje zastosowanie jako składnik domieszkowy w stopach metali i dzięki temu zapobiega ich korozji.

Chiny na ten moment są w dobrej sytuacji, gdyż zanim gospodarki wytwarzające technologie stworzą swoje łańcuchy, minie jeszcze sporo czasu. Póki co, to Pekin będzie dyktował warunki. Warto dokonywać systematycznego researchu o spółkach wydobywczych.

Notowania sporej części spółek zyskały pomiędzy wrześniem a październikiem – jest to np. Cognor, który zyskał w tym okresie ponad 25 pp. w stosunku do kursu z grudnia ub. R., co oznacza, że łącznie od początku cena jego akcji wzrosła o 158,3 proc.

Synergy ScienTech, producent baterii z siedzibą w Hsinchu, który zaopatruje Apple, Logitech i Sennheiser, obserwuje wzrost kosztów materiałów z rosnącym zaniepokojeniem. Do produkcji baterii firma wykorzystuje kobalt i lit. Szef największej górniczej spółki zaprezentował dane ukazujące, co wydarzyło się na rynku tych surowców w minionych dwóch latach.

W krótkim oraz średnim terminie czasowym ponowny atak na 2000 dolarów za uncję może być problematyczny, gdyż FED nie rozważa w najbliższym czasie rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Obecnie prawdopodobieństwo pierwszego takiego ruchu przez Rezerwę Federalna szacuje się na czerwiec przyszłego roku. Szacuje się, że w nadchodzących dekadach zapotrzebowanie na te metale wzrośnie od dwóch do ośmiu razy w stosunku do obecnej podaży. Nie może więc dziwić, że kraje próbują dywersyfikować dostawców. Budowa nowego łańcucha dostaw jest możliwa, ale to proces  kosztowny,  długotrwały i wymagający niemałych zasobów.

Metale ziem rzadkich przebijają pod tym względem nawet platynę, która w 75% wydobywana jest w RPA (o czym świat przypomniał sobie ostatnio przy okazji krwawych strajków). Siedemnaście cennych pierwiastków w 97% wydobywa opec+ dopingował wszystkich się w Chinach. Ceny neodymu i prazeodymu, wzrosły o prawie 74%, podczas gdy miedź zaliczyła wzrost o ponad 37%, a cyna o prawie 82%. W przypadku tych dwóch ostatnich metali ziem rzadkich, wzrosty te odbiją się na m.in.

Inwestowanie w metale ziem rzadkich poprzez kupno akcji spółek wydobywczych

Właścicielami pakietu większościowego jej akcji są dwa amerykańskie fundusze hedgingowe, ale 8 proc. Udziałów posiada chińska spółka Shengde Resources Holding Corp. Jej udział jest związany z tym, że metale ziem rzadkich z Mountain Pass są wysyłane do przerobu do… Pouczający jest również przypadek Mountain Pass – przez pewien czas jedynej amerykańskiej kopalni metali ziem rzadkich. Owa odkrywka, położona przy granicy stanów Kalifornia i Newada, działała od 1952 r., zapewniając światu m.in.

Fundusz rozszerza inwestycje w producentów medycznej marihuany z Kanady, którzy eksportują produkty do Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Tribeca Investment Partners, który zarządza 1,7 mld dol. Zanim zagłębimy się w szczegóły cenowe, warto wiedzieć, że (wedle raportu) na ten moment analiza techniczna russell 2000. niedźwiedzie właśnie się sfałszowały Chiny kontrolują 55 procent światowego rynku produkcji z udziałem metali ziem rzadkich i 85 procent procesu ich rafinacji. Niepokojące wydaje się to, że w tym roku rząd wprowadził ściślejsze kontrole eksportu, a to jest z pewnością jednym z powodów wzrostu ogólnych kosztów.

Inwestycje giełdowe mogą być proste jeśli ma się odpowiednią wiedzę. Sprawdź nasze szkolenia wideo, żeby ją zdobyć.

China Northern Rare Earth Group, China Minmetals Rare Earth Co., Chinalco Rare Earth & Metals Co. oraz China Southern Rare Earth Group. Spośród nich utworzone mają zostać dwie duże spółki – jedna odpowiedzialna za produkcję lekkich metali ziem rzadkich, a druga ciężkich. Właściwie nie ma wątpliwości, że taki ruch ma przede wszystkim gold trading online poprawić koordynację wydobycia tych pierwiastków przez władze. A to z kolei może przełożyć się na sterowanie ich podażą, w tym okresowe jej ograniczanie, co będzie miało duży wpływ na światowy rynek. Takie ograniczenia wydobycia już obecnie powodują, że wraz z rosnącym popytem na metale ziem rzadkich ich ceny szybko rosną.

Donald Trump chce zmusić do zakupu amerykańskich samochodów. Ostrzega sojuszników

Zł, a prognoza na 2035 rok mówi o 300 tys. „W ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich wzrośnie wielokrotnie. Wszystkich tych surowców będzie brakować – już w najbliższych latach będzie ich niedobór” – ocenił prof. Józef Dubiński z GIG. Oferujemy metale ziem rzadkich, cena jest ustalana na podstawie technologicznych cech produkcji bez uwzględnienia dodatkowych kosztów.

Spalinówki odchodzą do lamusa? Polskie firmy przekonały się do elektryków

Chińscy urzędnicy mówią, że głównym powodem restrukturyzacji przemysłu wydobycia rzadkich pierwiastków są obawy o środowisko. Ten rządowy program obejmuje zamykanie nielegalnych kopalni, redukcję wydobycia oraz umieszczenie państwowych kopalni takich jak Mionmetals, Chinalco czy Baotu, na czele sektora. -Chiny zaczęły program gromadzenia zapasów metali ziem rzadkich w 2010 roku i mogły już zgromadzić 200 tys. Ton, to niemal dwa razy tyle co roczna produkcja w tym kraju – powiedział analityk. Przez lata Pekin wykorzystywał swoją tanią siłę roboczą i liberalne przepisy dotyczące ochrony środowiska, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na światowym rynku i stać się wiodącym dostawcą pierwiastków ziem rzadkich.

Zapotrzebowanie przemysłu wiatrowego na kluczowe surowce jest zatem możliwe do zaplanowania, co stwarza pewną pewność dla sektora górniczego. Jednocześnie przemysł wiatrowy w UE jest silnie uzależniony od importu metali ziem rzadkich. Drastyczny wzrost cen mógłby spowolnić rozwój tego sektora. W ostatniej dekadzie światowa produkcja metali ziem rzadkich zwiększyła się ponad dwukrotnie. Globalne zasoby tych surowców kształtowały się w tym okresie w miarę stabilnie; w 2021 r. Sześć lat później koncern Chevron sprzedał tę kopalnię spółce Molycorp, która zdołała wznowić produkcję w 2012 r.

Duże projekty wydobywcze potrzebują co najmniej kilku lat, aby się zmaterializować i wymagają długoterminowego bezpieczeństwa planowania, zwłaszcza w świetle dużej zmienności cen. Ceny litu załamały się w 2017 roku, ale w ostatnich miesiącach wzrosły ponad dwukrotnie, osiągając nowe rekordowe poziomy. Zdaniem Gielena, powinniśmy przyzwyczaić się do takich wahań. Związane z pandemią problemy z inwestycjami, łańcuchami dostaw i logistyką jeszcze bardziej pogorszyły sytuację.

KGHM zadowolony

Miesiąc wcześniej władze ChRL wydały wytyczne dla firm wydobywczych, w których znalazło się zastrzeżenie, że Chiny mogą ograniczyć wydobycie i przerób metali ziem rzadkich, by „chronić środowisko naturalne”. Dominacja Chin na tym rynku od razu rzuca się w oczy. Państwo Środka zaczęło być poważnym graczem w wydobyciu metali ziem rzadkich dopiero w latach 80.

„Poza wzrostem cen litu oraz niektórych metali ziem rzadkich, wzrosty cen samochodów elektrycznych napędzane będą m.in. Przez drożejącą miedź, aluminium, stal, na które popyt napędza unijna transformacja energetyczna. Zakładając utrzymanie się średniego tempa wzrostu cen surowców krytycznych, cena kompaktowego samochodu elektrycznego w 2035 r. Może ulec podwojeniu względem cen dzisiejszych” – prognozował Rogala. Ceny rzadkich surowców poszły ostro w górę w tym roku, jednak ostatnia podwyżka zastanowiła chińskich analityków.

W Europie istnieje wiele drobnych potwierdzonych geologicznie złóż pierwiastków ziem rzadkich, a w przypadku tych większych produkcja z zachowaniem surowych unijnych norm ekologicznych byłaby nieopłacalna. Inną spółką wartą uwagi jest australijska Lynas Rare Earth Ltd. ( poprzednia nazwa Lynas Corporation). To drugi co do wielkości producent metali ziem rzadkich na świecie, który jednocześnie wydobywa i przetwarza surowce.

Categorised in: Forex Trading

This post was written by costa

Comments are closed here.